Ali je postopek izdelave sveče enak tudi pri nagrobnih svečah?

Izdelava sveče je postopek, ki se začne z izbiro prave vrste voska, kot so parafinski, čebelji, sojin ali palmovi vosek.

Najprej se vosek segreje v posodi na nizki temperaturi, dokler se popolnoma ne stopi, nato pa se mu lahko doda barva in dišava, če želimo obarvano ali dišečo svečo. Medtem ko se vosek topi, pripravimo stenj tako, da ga pritrdimo na dno posode ali kalupa, kamor bomo kasneje nalili vosek. Stopljen vosek nato previdno prelijemo v pripravljeno posodo s stenjem, pri čemer pazimo, da je stenj postavljen naravnost, da bo sveča lepo gorela. Ko je vosek nalit, je treba počakati, da se počasi ohladi in strdi, kar lahko traja več ur, odvisno od velikosti sveče. Po strjevanju lahko svečo previdno odstranimo iz kalupa ali pustimo v posodi, če smo uporabili steklen kozarec ali podobno posodo. Na koncu je potrebno še obrezati stenj na primerno dolžino, da bo sveča enakomerno in varno gorela.

Postopek izdelave nagrobne sveče je precej podoben izdelavi običajne sveče, vendar obstaja nekaj razlik, ki so prilagojene specifičnim zahtevam nagrobnih sveč. Pri nagrobnih svečah se najpogosteje uporablja parafinski vosek, ker omogoča boljše izgorevanje na prostem, kjer je sveča izpostavljena vetru in vlagi. Poleg voska je pomembna izbira ustreznega stenja, ki mora biti debelejši in bolj odporen, saj nagrobne sveče običajno gorijo dlje časa.