Puhalnik za listje je odlično vrtno orodje za urejanje okolice. Zlasti jeseni, ko je veliko odpadnega listja, jih lahko s puhalnikom odpihnemo na kup. Primeren je za travnate kot tudi za betonske površine, saj s pomočjo puhanja zraka skozi cev premikamo suho listje in manjše vejice, umazanijo, odpadke, pozimi pa celo suh sneg. Z njim hitreje pospravimo listje na kup, kot če bi uporabili grablje.
Naredili smo test med puhalnikom za listje Makita DUB363PT2V in Makita BHX2501.
Puhalnik za listje Makita DUB363PT2V ima akumulatorski motor, ki ponuja največji pretok zraka pri 804 m3/h. Kapaciteta akumulatorja je 5 Ah kar omogoča močnejše delovanje elektromotorja in posledično omogoča pihanje zraka s hitrostjo 234 km/h. Akumulatorski puhalnik za listje je težak 4,2 kg in za 0,2 kg lažji od bencinskega. Ob nakupu dobite tudi pašček za okoli vratu s katerim boste aparat lažje prenašali po delovni površini. Puhalnik ima stikalo z nastavljivim številom vrtljajev in tempomatom. Omogoča tudi opcijo sesalnika z vrečko za prah, motor pa omogoča mulčenje listov med sesanjem za manjšo prostornino odpadkov. Prednost akumulatorskega puhalnika za listje je ta, da je lažji in ne povzroča toliko hrupa kot motorni.
Bencinski puhalnik za listje Makita BHX2501 za delovanje uporablja štiri taktni bencinski motor, ki omogoča največji pretok zraka 606 m3/h. Motor piha zrak z enako hitrostjo kot akumulatorski – 234 km/h. Bencinski puhalnik ima 0,52 litrski rezervoar za gorivo in zelo nizko porabo. Sistem zagona s samodejnim dekompresijskim ventilom in brizgalko omogoča enostaven zagon. Puhalnik na strani omogoča z enostavnim dostopom preprost pogled količine in menjavo olja. Enako kot akumulatorski puhalnik za listje, tudi ta omogoča vklop tempomata s stiskom na stranski gumb. Makita BHX2501 ima tudi drsni pokrov, ki varuje svečke ob enem pa nudi hiter dostop za menjavo le teh.
Med bolj očitnimi razlikami je pretok zraka, ki je pri akumulatorskem puhalniku Makita DUB363PT2V večji za 200 m3/h. Pozitivne lastnosti akumulatorskega puhalnika so tudi lažji prenos, manj osnaževanja okolja, manj hrupa pri delu in enostavno polnjenje baterij.